A Hajdúszoboszlói Szervezeti Egység 5. számú Gyermekotthonában két héten keresztül 7 program keretén belül dolgoztuk fel, illetve vittük még közelebb a gyermekekhez a felelős állattartás ismeretét.
A programok megvalósítása során nem csak az ismeretek elsajátítására, hanem az érzékenyítésre is nagy hangsúlyt fektettünk. Az idei év Állatvédelmi Témahét témaköreiből a kóbor állatok helyzetét, sorsát, védelmét emeltük ki. A 7 program fókuszába az elhagyott, utcára vetett, felelőtlenül vállalt állatok és az ember kapcsolatát, felelősségét helyeztük, de rávilágítottunk a gyermekotthonban élő gyermekek hasonló sorsának párhuzamaira is.
A témahét első programján a Hajdúszoboszlói Kutyabarát Egyesület vezetője és segítője látogattak el gyermekotthonunkba Rickyvel, aki már több mint 6 éve él az egyesület által működtetett menhelyen közel 80 sorstársával. A gyerekek érdeklődőek voltak, a menhelyre befogadott állatok sorsáról, bekerülésük utáni életükről kérdeztek. Az alkalom végén, a menhelyen élő kutyusok fotóiból választhattak egy-egy állatot, akit jelképesen szívükbe fogadtak. A fiatalok a kiválasztott állatok nevét és bővebb tájékoztatást is kaphattak az egyesület munkatársaitól.
A már harmadik éve működő kutyaterápiás foglalkozások keretén belül is a felelős állattartás témakörét mélyítettük az állatvédelmi héten megtartott 4 foglalkozáson, 2 csoport részvételével. Képkártyák segítségével fogalmazták meg a fiatalok, hogy milyen érzések vetítődnek ki az állatok arcára az elhagyott és gazdira talált állapotokban. Kipróbálhatták a kutyaápolási eszközöket, párosíthatták verseny keretén belül a különböző állatok táplálékát a megfelelő állattal, egy kis matematikai játék segítségével megetethették a kutyust és cicust. Kézműves alkotással kedvenc, kiválasztott és szívükbe fogadott kiskutyájukat egy kutyus képtartóba tehették bele, melyet akár az ágyuk mellett őrizhetnek.
Az első hétvégén a Hajdúszoboszlói Kutyabarát Egyesület menhelyére látogattunk el, hogy ölelés, simogatás és egy kis kényeztetés „dömpinggel” árasszuk el a kutyusokat. Ajándékba, az előző napon a gyermekekkel közösen készített kutyakekszet vittük el.
A felelős állattartáshoz az egészségügyi gondoskodás is hozzá tartozik, így a programsorozat 6. programja a Sasfészek Állatorvosi Rendelő meglátogatása volt, ahol igazi és különleges élményekkel gazdagodhattak gyermekeink. Betekinthettek a műtőbe, ahol éppen egy ivartalanításon átesett cica ébredezett. Megnézhettek egy újabb műtétre való előkészítést, illetve a műtétet is láthatták távolról. A rendelő felszereléseit, röntgen-, ultrahang gépeket, mikroszkópot is megismerhették, ezekkel a gépekkel végzett vizsgálatokról is beszámolót tartott az állatorvos. A gyerekek a kutyák leggyakoribb és legalattomosabb parazitájáról, a szívféregről érdeklődtek és kaphattak szakszerű tájékoztatást.
A programsorozatot az „Egy kutya hazatér” című filmmel zártuk. Bella útja, viszontagságai és az egyetlen vágya, hogy hazataláljon könnyekig hatotta meg a gyermekeket. Figyelmüket teljesen lekötötte az egyszer szeretetet megtapasztalt, de attól elszakított állat kalandos útja, hűsége.
Emberi felelősségünk az egymás iránti szeretet, elfogadás, szociális érzékenység, mely nem csak embertársaink iránt kell megnyilvánuljon, hanem a körülöttünk élő állatok irányába is. Úgy érzem sikerült ebből az üzenetből kisebb-nagyobb szeletet átadni gyermekeinknek a két héten keresztül tartott programokon keresztül.
Demeter Ildikó
pszichológus